Specjalista IT – poszukiwany i dobrze wynagradzany

Data publikacji: 30 czerwca 2016, 14:11
Tematyka: Raporty o rynku pracy

Jak wynika z danych resortu nauki, studenci kierunków technicznych mają największe szanse na zatrudnienie po studiach. Absolwenci kierunków związanych z IT znajdują pracę niemal natychmiast po ukończeniu studiów, a ich zarobki na start są wyższe niż średnia krajowa. Dane Pracuj.pl potwierdzają, że specjaliści IT są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku – oferty adresowane do tych pracowników stanowiły 15% ogółu ogłoszeń o pracę opublikowanych w maju na Pracuj.pl.

W maju 2016 roku pracodawcy opublikowali na Pracuj.pl 6 227 ogłoszeń o pracę skierowanych do specjalistów IT, a liczba ofert dla tych specjalistów wzrosła w porównaniu rok do roku o 28%. W maju pracodawcy poszukiwali głównie programistów, specjalistów ds. administrowania systemami, a także ekspertów ds. analiz i testowania.

Powszechna cyfryzacja i przenoszenie większości usług do Internetu sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT stale rośnie. Największą popularnością, szczególnie w firmach oferujących outsourcing usług IT, cieszą się stanowiska programistów. Poszukiwani są programiści aplikacji mobilnych, analitycy oraz specjaliści od migracji danych, co jest związane z licznymi fuzjami i przejęciami na rynku – wyjaśnia Aleksandra Biwald, Resource Project Manager w CONNECTIS_

Dziś staż, jutro praca marzeń

Zapotrzebowanie na specjalistów IT jest tak duże, że pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników wśród studentów, oferując im praktyki czy staże. Jak wynika z danych Pracuj.pl, liczba ofert praktyk i staży adresowanych do studentów kierunków informatycznych systematycznie rośnie i w pierwszym kwartale 2016 r. była o 33% większa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Taki staż to doskonała okazja do zdobycia cennych doświadczeń zawodowych.

W Comarch chcemy, aby nasi stażyści mieli okazję bardzo dokładnie przyjrzeć się pracom przy tworzeniu oprogramowania dla klienta biznesowego. W tym celu z prowadzonych dla naszych klientów projektów wydzielamy część zadań, które realizują studenci pod nadzorem doświadczonego pracownika. To najlepszy sposób, aby zrozumieć, jak wygląda w praktyce praca programisty – mówi Krzysztof Flak, koordynator programu stażowego w Grupie Kapitałowej Comarch.

Wiele firm z branży IT oferuje całe programy skierowane do studentów lub włącza się w akcje organizowane przez uczelnie lub instytucje publiczne.

Chętnie inwestujemy w zatrudnienie młodych osób - w ubiegłym roku dołączyło do naszego zespołu ponad 40 studentów uczelni technicznych i biznesowych, w większości absolwentów Akademii Młodych Talentów SAS – wakacyjnego programu szkoleniowego. Regularnie zatrudniamy najlepszych kandydatów ze studenckiej społeczności Akademickiego Centrum Kompetencji SAS. Wspieramy również takie inicjatywy, jak program stażowy „Dziewczyny w Nowych Technologiach” organizowany przez UKE  -  opowiada Łukasz Bałkowiec, Senior Consulting Manager, SAS Institute.

Dobre zarobki  w IT na każdym etapie kariery zawodowej

Jak wynika z analizy ankiet zarobków wypełnionych przez użytkowników Pracuj.pl (zarobki.pracuj.pl), IT jest specjalizacją, która znajduje się na pierwszym miejscu pod względem osiąganych dochodów zarówno wśród studentów, osób z doświadczeniem zawodowym nie przekraczającym roku, jak i specjalistów z dłuższym stażem pracy. Wśród specjalistów IT na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć eksperci odpowiedzialni za rozwój oprogramowania – dotyczy to zarówno pracujących studentów, jak i absolwentów oraz doświadczonych specjalistów. Już studenci tej specjalizacji zarabiają przeciętnie 3 070 zł netto, a  absolwenci czyli osoby z wykształceniem wyższym i w wieku nie przekraczającym 28 lat zarabiają w tym obszarze przeciętnie 4 000 zł netto. Jak wynika z danych Pracuj.pl specjaliści odpowiedzialni za rozwój oprogramowania są także najczęściej poszukiwanymi przez pracodawców ekspertami IT.

Zawody przyszłości w obszarze IT

Jak wynika z danych Pracuj.pl, w pierwszym kwartale 2016 r. wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów odpowiedzialnych za administrowanie danymi/storage. Według danych zawartych w najnowszej publikacji Pracuj.pl „Pracuj w IT”, obszar IT związany z tzw. Big Data jest jednym z sektorów, które rozwijają się bardzo dynamicznie. Ta dziedzina wymaga zdolności analitycznych, w szczególności optymalizowania działania programów. Jest już stosowana w wielu gałęziach biznesu, a branża IT dopiero zaczyna wykorzystywać prawdziwe możliwości technologii Big Data.

Obecnie najbardziej atrakcyjne wydają się nadal specjalizacje programistów i analityków BigData oraz aplikacji mobilnych. Na szczególną uwagę zasługuje obszar związany z tak zwanym internetem przedmiotów. Obszar jeszcze często niedoceniany pomimo, że stoi za nim ogromny rynek urządzeń wymagających bezpiecznego i niezawodnego oprogramowania - wyjaśnia Maciej Chwiłoc, Dyrektor Działu Rozwoju Produktu w Grupie Pracuj.

###

Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy ofert pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000 r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie.